Elektronik
Elektronik, elektrik akımını geçiren, iletken, yarı iletken, üstün iletken, direnç, kondansatör, indüktans, vakum tüpleri ve nano ölçekli yapılarla imal edilen elemanların ve bu elemanların montajıyla meydana gelen cihazların geliştirilmesiyle ilgilenen mühendilik dalıdır. Gündelik hayatta kullanılan sayısız cihazlar elektronik elamanlar kullanılarak imal edilirler. Neredeyse her endüstriyel ürünün içinde bir elektronik cihaz vardır.

Müzik Sistemleri
Son yıllarda müzik kaydı için oluşturulan stüdyolarda büyük değişimler yaşandı. İlk müzik kayıt aleti, olan Phonoautograph, 1857 yılında Leon Scott tarafından bulundu. Alexander Graham Bell, 1874'te Phonautograph ile çıkageldi. Bu makine insan kulağının sesleri duyma yönteminin taklit edilmesiyle yapılmıştı.

Video Sistemleri
Animasyon ve sesin aynı anda oynatılmasıyla oluşan çoklu ortam uygulaması. Örneğin, filmler birer videodur. Video kaseti okumaya yarayan cihaz. Köken olarak Latince Videre (Görmek, to see)'den gelir ve Video: "Görüyorum/ i see" demektir.

Bilgisayarlar
Bilgisayar, belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan bir makinedir. Bilgisayarlar çok farklı biçimlerde karşımıza çıkabilirler. 20. yüzyılın ortalarındaki ilk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla enerji tüketiyorlardı. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak hâle geldiler.

LCD Nedir?
Gelişen teknoloji sonucunda ortaya çıkan düz ekran teknolojilerinden biri olan lcd tvler Sıvı kristal ekran LCD
(Liquid Crystal Display) özelliği ile, elektrikle kutuplanan sıvının ışığı geçirmesi ve önüne eklenen bir filtre ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanan bir görüntü teknolojisidir.

Plazma Nedir ?
Plazma ekranları çoğunlukla CRT (Tüplü) ekranları gibi çalışır, fakat fosfor kaplanmış Tek bir CRT yüzeyi yerine onlar yassı hafif bir yüzeyin üstünde milyonlarca cam kabarcıklarıyla matrisleyerek kaplanmıştır. ve her biride fosforla kaplanmış haldedir . Sonuç olarak bu fosforlar doğru bir kalıpla hareketlendirilerek bir görüntü yaratır.

LCD – LED ve Plazma TV Arasındaki Farklar Nelerdir?
Yıllardır devam eden LCD mi, Plazma mı tartışmasına birde LED TV’ler eklendi. LCD Tv’ler ilk olarak Full HD olmayan 800 x 600 çözünürlükteki Plazma Tvlerle karşılıştırılmaya başlandı. O yıllarda LCD Tv’lerin tek üstün olduğu yanı görüntü çözünürlüğüydü. O yıllarda LCD tvler 1024 x 768 ve üzeri oldukları için yakından daha iyi görüntü veriyorlardı. Fakat Full HD plazmaların çıkmasıyla aradaki çözünürlük kalitesi kapanmış hatta her yönden Plazma Tvler daha öne çıkmıştır.

Enerji Tüketimi
LCD ekranlar plazma ekranlara oranla göre düşük enerji tüketimine sahiptirler. Bu yüzden LCD Tv ler Daha ekonomiktir.
Plazma TV ler Lcd ekranlara göre çok daha fazla güce ihtiyac duydukları için Enerji tüketiminde LCD TV ler kadar avantajlı değildir.

Renk Derinliği
LCD; renklerin içerisinde bulunan grilik miktarı ile alakalıdır. Renkte daha çok gri bulunması rengin daha sönük gözükmesine sebep olur. LCD ekranlar Plazma'lar gibi pixellerdeki ışığı bloklama özelliğine sahip olmadıklarından renk geçişlerinde sorunlar görülebilmektedir.
Plazma ekranlarda renkler kullanılmadığı zaman pixelleri tamamen kapatabilme (pixel blocking) teknolojisi ile çalışır. Bu durumda renkler LCD ekranlara göre daha hatasız oluşur ve daha gerçekçi görünür.

3D TV Hakkında
Önce siyah–beyaz, sonra renkli, şimdi üç boyutlu… 3D teknolojisinin ne olduğunu ve gelişimini genel hatlarıyla Panasonic‘ten Uluç Özler anlattı.
 

3 boyutlu televizyon ne işe yarar?
Bluray medyasına kaydedilen 3 boyutlu filmler, 3D özellikli televizyonda izlenebilir. 3 boyutlu TV yayınları da başladı. Özellikle spor aktiviteleri, özel kameralarla 3 boyutlu olarak çekiliyor ve yayınlanıyor.

Fransa’da Orange, İngiltere’de Sky televizyonları bazı lig maçlarını 3D yayınladı. Fransa’da düzenlenen Roland Garros tenis turnuvası 3D yayınlandı. Eurosport ile işbirliği yapılarak, özel şifre kartlarıyla Avrupa’da 4000, Türkiye’de 15 ayrı noktada bu yayınlar izleyiciye tanıtıldı. Doğa çekimlerinin, belgesellerin yakında 3D olması gündemde. ABD’de Panasonic firmasıyla Nvidia’nın işbirliği söz konusu. Bu da işin oyun tarafı. Bilgisayarınıza revize ederek mevcut oyunları televizyonda 3D oynamanız mümkün. Nvidia sonbaharda Avrupa ile aynı zamanda Türkiye’ye gelecek. 3D gözlük ve ekran kartı içeren kitleri var. 300 civarında bilgisayar oyununu 3D haline getirebiliyorlar.

3D video kameralar da sırada. İnsanlar diledikleri görüntüleri 3D çekecek ve izleyecek. Bu yılın sonlarına doğru bu kameraları görmeyi bekliyoruz